poniedziałek, 29 października 2012

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie edukacyjno-twórczym 

"Mumerela na Muranowie".

Dlaczego „Mumerela"? 

Mumerela pojawia się w jednym z opowiadań z „Berliner Kindheit um Neunzehnhundert" („Berlińskie dzieciństwo na przełomie wieków”) Waltera Benjamina. Ona jest tym, „co milczące, lekkie, puszyste, co jak śnieżek w szklanych kulkach kłębi się we wnętrzu rzeczy”. 
Przenieśmy teraz Benjaminowską Mumerelę na Muranów, skierujmy się ku wnętrzu rzeczy i rozpocznijmy podróż w czasie, niekoniecznie w ujęciu 
linearnym.

Historia Muranowa – tego dramatycznie doświadczonego osiedla jest główną inspiracją projektu. Celem jest przepracowanie tej historii i uczynienie nowego otwarcia, swoistego odczarowania.
Stworzenie wirtualnej kamienicy, jej wirtualne współ-zamieszkiwanie jest pomysłem na projekt edukacyjno-twórczy, umożliwiający poznanie historii osiedla Muranów poprzez stworzenie metatekstu.

Treścią projektu jest wspólne pisanie bloga, wsparte konsultacjami literacko-formalnymi i dyskusjami oraz cykl warsztatów i wykładów związanych tematycznie.

Udział może wziąć każdy zainteresowany.

Dla uczestników planujemy warsztaty literackie i twórczego pisania, pomoc w pisaniu bloga, konsultacje literacko-formalne i dyskusje, cykl wykładów z zakresu literatury i kultury żydowskiej oraz spotkania z twórcami i pisarzami, m. in. z Piotrem Pazińskim, Bellą Szwarcman–Czarnotą, Beatą Chomątowską i Sylwią Chutnik.

Prowadzący:

Anna Rozenfeld – artystka działająca w różnych mediach (malarstwo, fotografia, instalacje przestrzenne, sztuki performatywne), badaczka, tłumaczka, nauczycielka i propagatorka języka jidysz. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH) na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła studia historii sztuki, grafiki i malarstwa, filozofii i judaistyki na uniwersytetach w Marburgu, w Salzburgu, we Wiedniu i w Warszawie.
W swej działalności i pracy twórczej związana z kulturą żydowską i językiem jidysz.
Współzałożycielka projektu „ייִדיש לעבט” ("jidisz lebt", pol. "jidysz żyje").
Prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady na temat języka i kultury jidysz.
Wielokrotnie pracowała jako konsultant językowy, m.in. w filmie "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland. Do końca grudnia 2011 roku prowadziła audycję w jidysz "Naje Chwaljes" ("Nowe Fale") w Polskim Radiu dla Zagranicy.

Paweł Brylski – literat i literaturoznawca zainteresowany przede wszystkim formacjami awangardowymi, formami eksperymentalnymi i potencjalnymi. Był sekretarzem Jerzego Ficowskiego i Elżbiety Ficowskiej. Pracował w Teatrze Dramatycznym, Muzeum Historii Żydów Polskich i kilku organizacjach pozarządowych. Współautor bloga stacjamuranow.natemat.pl; ostatnio współtworzył spektakl „Konstrukcje Debory Vogel” przygotowany na festiwal Warszawa Singera. Publikował m.in. w „Teatrze” i „Ricie Baum”. W trakcie pracy nad powieścią (o tematyce warszawskiej).


Organizatorem projektu jest Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej










Fundacja PSW to miejsce prezentacji i promocji sztuki współczesnej, miejsce upowszechniania jej dynamicznego, aktualnego wizerunku, miejsce otwarte na poszukiwania nowych metod komunikacji, na sztukę eksperymentującą, komentującą i zaangażowaną społecznie. Działalność Fundacji obejmuje m.in. organizację wystaw, projekcji, wykładów, warsztatów, działalność wydawniczą, edukacyjną i popularyzatorską 
oraz badawczą w dziedzinie sztuki współczesnej, skierowaną do zróżnicowanych grup odbiorców: profesjonalistów i szerokiej publiczności, w tym również dzieci i młodzieży. Staramy się prowadzić równoległość wielu działań umożliwiając im wzajemne przenikanie, wzmacniając tym samym ich skuteczność.
Galeria PROGRAM - od 2001 roku prowadzi aktywną działalność wystawienniczą kładąc akcent na projekty społeczne. Zorganizowała ponad 80 wystaw i realizacji. Współpracuje z artystami młodego i średniego pokolenia. Idea działania Galerii PROGRAM opiera się na promocji kultury realizowanej za pomocą różnych form wypowiedzi artystycznej, w zakresie sztuk wizualnych, filmu oraz działań w przestrzeni publicznej.


Projekt realizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz